Насиље није увек било погрешно у очима народа. Некада је била нормална појава да муж претуче жену, професор ученика… Ћутало се, гледало у другу страну, крило се у четири зида, али све се мења.

Време је другачије, људска схватања се шире и проблем се уочава, а појава интернета је дозволила да се глас чује, да нађемо излаз и схватимо да је насиље проблем који мора да се реши. Међутим, интернет је отворио нови начин насиља, можда и један од најзаступљенијих – интернет насиље.

Ружна реч тешка је сама по себи, а тек кад нам ту исту упути особа без лица и имена, јавно, „на извол’те“, где сви могу да виде, лајкују и смеју се… Деца, адолесценти, па чак и одрасли, често нису ни свесни да све претње, псовке и прозивања драстично утичу на особу којој су упућене, покваре тренутак, дан, па и живот, а увек је ту и она позната „Ако је већ хтео/ла да се бави јавним послом, требало је да се спреми на хејт.”. Већина је спремна на критику, али не и на претње смрћу.

Зато је важно да се прича о томе, да се деци на времи објасни и предочи какве последице то оставља, и баш због тога је у нашој школи одржано предавање на тему интернет насиља које је држао полицијски инспектор Саша Вучковић. Ученици првог и другог разреда упознати су са свим манама друштвених мрежа, опасностима које вребају, лажним профилима, продајом, уцењивањем и свим оним што се дешава на интернету, чега можда нисмо ни свесни.

Ово је врло важна тема са којом млади морају бити упознати, јер као што знамо – највећи број корисника су млади.

„Где год се насиље догоди, не мораш да га трпиш, већ можеш да га пријавиш и зауставиш.“

Софија Ивановић IV2
Координатор новинарске секције, проф. Снежана Арсић